کشیدن قلیان و باور های نادرست

پارسا کریستال ⇐ اشتباه اول : از آنجا که تنباکوی قلیان از طریق آب فیلتر می‌شود، کلیه مواد مضر آن تصفیه می‌شود اما واقعیت امر اینجاست که با کشیدن تنباکو از طریق آب، مواد سرطان ‌زای آن را تصفیه نمی‌کند. این دود می ‌تواند به اندازه دود سیگار اثر مخرب بر روی ریه و قلب داشته باشد. ⇐ اشتباه دوم : استنشاق دود قلیان ریه‌ها را نمی‌سوزاند، به همین دلیل مضر نیست. خیلی ها معتقد هستند که دود قلیان وقتی استنشاق می‌شود، ریه‌ها را نمی‌سوزاند، زیرا از طریق آبی که در پایین آن قرار دارد خنک می‌شود. با اینکه دود خنک می‌شود، اما هنوز هم حاوی مواد سرطان‌زایی است که برای بدن مضر است. ⇐ اشتباه سوم : کشیدن قلیان سالم‌تر از کشیدن سیگار است. خیلی ها در این باور غلط خود را گول می زنند ولی این واقعیت را باید قبول کرد که دود قلیان به همان اندازه دود سیگار مضر است. قلیان به طریقی متفاوت دود تولید می‌‌کند: دود سیگار از سوختن تنباکو ایجاد می‌شود، در حالی که دود قلیان از طریق گرم شدن تنباکویی که در کاسه‌ای بالای آن قرار دارد از طریق زغال تولید می ‌شود. محصول نهایی آن یعنی دود، یکسان است که حاوی مواد سرطان‌ زا است. ⇐ اشتباه چهارم : کشیدن قلیان به اندازه کشیدن سیگار اعتیاد آور نیست، زیرا نیکوتین ندارد. این امر را باید قبول کرد که تنباکوی قلیان هم مثل تنباکو های معمولی حاوی نیکوتین است. در واقع، در یک جلسه ۶۰ دقیقه ‌ای قلیان، فرد در معرض حجم دودی ۱۰۰ تا ۲۰۰ مرتبه بیشتر از یک سیگار قرار می‌ گیرد. ⇐ اشتباه پنجم : تنباکوی گیاهی قلیان سالم ‌تر از تنباکوی معمولی است. تنباکو های گیاهی هم مثل کشیدن سیگار گیاهی یا “طبیعی”، فرد را در معرض مواد سرطان ‌زا قرار می ‌دهد.

قلیان

مضر بودن قلیان بر سلامت انسان

به گزارش سایت خبری فروشگاهی پارسا کریستال بخش اخبار سلامت به نقل از تندرست نیوز : مصرف قلیان آشکارا نشان داده است که تاثیرات مضری بر دو عضو حیاتی بدن به نام ریه ‌ها و قلب دارد. سرطان ریه، سرطان مری، بیماری انسدادی ریوی مزمن، آمفیزم، پایین بودن وزن هنگام تولد نوزاد، افزایش حملات آسم و ذات ‌الریه برخی از خطرات مربوط به کشیدن قلیان هستند.

در حرکت دادن آب قلیان و میزان و عمق دَم بسیار مهم است و قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می ‌شود، اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می‌ شود، ۱۰ تا ۲۰ برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.

در کشیدن سیگار و سایر خطراتی که مشاهده نمی شود، ولی در کشیدن قلیان وجود دارد، بیماری ‌های عفونی مثل هپاتیت ب (در اثر استفاده مشترک از شیلنگ قلیان) و افزودن الکل یا داروهای روان‌ گردان به تنباکوی قلیان است.

به گزارش محققان نشان داده است که پس از ۴۵ دقیقه استفاده از دود قلیان، مونوکسید کربن، نیکوتین پلاسما و ضربان قلب به شدت بالا می‌رود.

با مصرف قلیان در کنار سرطان ریه با افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهان و مثانه نیز همراه است.

به گزارش محققان و آزمایش رو یک تحقیق نشان داده است که کشیدن قلیان خطر ابتلا به سل ریوی را افزایش می‌دهد.

 

زیان نستقیم مصرف دخانیات بر کودکان

کشیدن قلیان مخصوصاً کودکان در مقابل تاثیرات مضر قلیان آسیب ‌پذیر هستند. اگر در محلی باشند که در آن قلیان کشیده می ‌شود، احتمال ایجاد عفونت ‌های ریوی، آسم و سندرم مرگ ناگهانی کودک در آنها افزایش می‌یابد.

اکثر تنباکو‌هایی که در سال های اخیر به بازار آمده اسانس‌هایی اضافه می‌ شود، متأسفانه این اسانس ها علاوه بر تحریک دستگاه تنفس موجب حساسیت و آلرژی می‌ گردد، بنابراین علاوه بر بیماری‌های ذکر شده، رینیت آلرژیک و سرفه‌های مزمن همراه با خلط را برای فرد به همراه دارد.

مصرف کنندگان قلیان کاملا ً در باور غلط است که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه‌ها نمی رساند، چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن گشته و آثار سوء خود را می ‌گذارد.

استفاده از قلیان در فضای آزاد هم که دود قلیان آزاد می ‌شود، افرادی که قلیان نمی‌ کشند و در معرض دود قرار گرفته اند، در طولانی‌ مدت دچار عوارض آن خواهند شد.

اگر که در قلیان فویل آلومینیوم استفاده می ‌شود کیفیت خوبی نداشته باشد، با زغال در حال سوختن واکنش داده و مواد سرطان ‌زایی تولید می ‌کند که موجب سرطان می ‌شود.

اگر یک فردی هستین که  قلیان می‌کشید باید از این واقعیت مطلع باشید که دود قلیان چون از آب رد می‌شود و مرطوب است مدت زمان بیشتری در ریه‌ها می‌ماند. برخی میکروب‌ها، عمدتاً باکتری‌هایی که موجب سل می‌شوند، در لوله قلیان وجود دارند.

کاهش اسپرم در مردان با مصرف قلیان و تأثیرات آن

به گفته برخی محققان و پژوهگران که اعلام می‌کند قلیان می‌تواند میزان اسپرم را در مردان کاهش دهد.

با مصرف و با بی توجهی به سلامت بدن و کشیدن قلیان می‌تواند تحرک و طول ‌عمر اسپرم را کاهش داده و موجب تغییرات ژنتیکی شود که بر بچه تاثیر می‌گذارد. ازآنجاکه قلیان حاوی فلزات سنگینی چون آرسنیک، کروم، سرب و کبالت است، این‌ها موجب کاهش تولید اسپرم می‌شوند.

خطراتی که با کشیدن قلیان و سیگار زنان باردار و جنین را تهدید می کند

سوء مصرف سیگار بر روی جنین بیشترین تاثیر در سه ماهه دوم و سوم بارداری است، زیرا در این زمان اندام های جنین به تدریج تشکیل می شوند و در صورت استعمال سیگار، رشد اندام ها مختل و جنین با عقب ماندگی مواجه می شود.

پیش از بارداری هم استعمال سیگار مضر است و بر تخمک های زن تاثیر منفی دارد و قدرت باروری آن ها را کاهش دهد.

زنان باردار باید این موضوع بسیار مهم را توجه داشته باشند که استعمال سیگار موجب می شود تا هنگام زایمان، جنین با استرس مواجه شود و با آغاز درد زایمان، ضربان قلب جنین کاهش یابد و نتواند انقباضات رحم را تحمل کند. به این ترتیب زایمان با مشکل مواجه شده و نوزاد باید به روش سزارین متولد شود.

اگر کشیدن سیگار از طرف مادر باردار نباشد، استعمال سیگار توسط اطرافیان مادر باردار هم اثراتی سوئی بر جنین دارد و تنفس دود ناشی از سیگار اطرافیان نیز بسیار خطرناک است.

کشیدن قلیان از سوی مادر باردار خیلی خطرناک است و دود قلیان نیز برای جنین بسیار مضر است و به دلیل این که پیش از استعمال با بخار آب مخلوط می شود، بسیار خطرناک تر از دود سیگار است.

 

پوکی استخوان با مصرف سیگار و قلیان تضمین می شود

اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، یائسگی زودرس، کاهش وزن و تخریب هورمون های جنسی می شود که با مصرف سیگار و قلیان موجب به تسریع پوکی استخوان می انجامد. مصرف الکل نیز با کم کردن فعالیت سلول های سازنده استخوان موجب پوکی استخوان می شود.

 

التیام زخم با مصرف دخانیات به تاخیر می اندازد

می توان گفت مصرف دخانیات در سیستم گوارشی و در بیمارانی که مبتلا به سوء هاضمه هستند، به صورت استنشاقی یا طرق دیگر، در ایجاد زخم های گوارشی، تشدید برگشت اسید معده به مری و ایجاد سرطان های دستگاه گوارش موثر است .همچنین در بیمارانی که دچار زخم های سیستم گوارشی هستند، مصرف دخانیات بهبود زخم را به تاخیر می اندازد و پاسخ به درمان را کند می کند.

توصیه اکید می شود به بیمارانی که از سوء هاضمه رنج می برند، حتما برای افزایش تاثیر درمان و کاهش عود بیماری، به طور جدی مصرف مواد دخانی را ترک کنند.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.