افکار خودکشی

افکار خودکشی با تحریک مغزی باعث کاهش در افراد مبتلا به افسرده شدید می شود

پارسا کریستال : بیماران مبتلا به افسردگی با تحریکات مغناطیسی جمجمه ای مکرر (rTMS) قادر است افکار خودکشی را تا حدی کاهش دهد.

 

علایٔم افسردگی

با تحریکات مغزی افکار خودکشی و اقسردگی را کاهش دهید

به گزارش سایت خبری فروشگاهی پارسا کریستال به نقل از خبرگزاری علم و فناوری از گیلان؛ در جهان سالانه حدود یک میلیون نفر دست به خودکشی می زنند که ۸۰۰ هزار نفر از آنها می میرند و پیش بینی می شود که در سال ۲۰۲۰ این تعداد به ۱.۵ میلیون نفر در سال برسد.

افسردگی ممکن است در هر انسانی در سنی مقاطع متفاوتی از سن خود ممکن است افسردگی را تجربه کند. این بیماری می تواند سلامت جسمانی، احساسات، رفتار و سلامت روحی انسان ها را تحت شعاع قرار دهد. علائمی مانند غم و اندوه، احساس بی ارزشی، دشواری در تمرکز، عدم توانایی در اندیشیدن، احساس گناه، بی خوابی، احساس شکست و بسیاری از نشانه های خطرناک دیگر به ویژه افکار خودکشی در انسان های افسرده قابل مشاهده است.

دانشگاه های تورنتو کانادا و موناش استرالیا پژوهشگران به تازگی در پژوهشی مشترک دریافتند که تحریک مغز به وسیله تحریکات مغناطیسی جمجمه ای مکرر (rTMS) در کاهش افکار خودکشی در بیماران دچار مشکل افسردگی بسیار موثر است.

به گفتن محققان این دانشگاه، این مطالعه در ۱۵۸ بیمار که افکار خودکشی از آنها گزارش شده بود به اجرا در آمد و تحریکات مغناطیسی جمجمه ای مکرر برای ۵ بار در هفته و به مدت ۳ تا ۶ هفته در ناحیه قشر پیش پیشانی خلفی جانبی آنها صورت گرفت.

در این آزمایش تحریکات مغناطیسی جمجمه ای مکرر این  شرکت کنندگان را به صورت دو طرفه، یک طرفه یا ساختگی که به معنای شاهد بود، دریافت کردند.

تحریکات مغناطیسی جمجمه ای مکررrTMS  دو طرفه موثرترین نتایج را نشان داد به طوری که ۴۰ درصد بیمارانی که آن را دریافت کرده بودند هیچ گونه افکار خودکشی را تجربه نکردند. این مقدار بالاتر از نتیجه ۲۷ درصدی حاصل از rTMS یک طرفه و ۱۹ درصدی حاصل از rTMS ساختگی بود.

محققان در این باورند که، rTMS دو طرفه در جلوگیری از ظهور افکار خودکشی در بیمارانی که در ابتدای مطالعه آن را تجربه نکرده بودند، موثر بود.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.