رژیم غذایی

تشخیص رژیم‌های تقلبی و ویژگی هایی یک رژیم چاقی و لاغری استاندارد

می توان به جدیت گفت سایت‌های غیرمجاز اینترنتی که مردم برای مشاوره در زمینه مشکلات تغذیه‌ای استفاده می‌کنند؛ پایه علمی ندارند و از این سایت‌ها به جای افراد مجرب و آموزش‌دیده، عموما از اطلاعات محدود بازاریابان کالاهای تجارتی استفاده می‌شود. آنچه اهمیت دارد؛ تشخیص علمی بودن رژیم‌های چاقی و لاغری اینترنتی و همچنین بهترین راه‌های لاغری می‌باشد‌.

 

رژیم غذایی درست

 

تشخیص رژیم‌های تقلبی و ویژگی هایی یک رژیم چاقی و لاغری استاندارد

به گزارش سایت فروشگاهی خبری پارسا کریستال ، در جهان امروز به دلیل تغییر شیوه زندگی، شیوع چاقی بویژه در خانم ها روبه افزایش است. بنابراین برای کاهش عوارض چاقی باید جامعه را در مورد تغذیه مناسب آگاه‌تر کرد. افزایش وزن و چاقی اثرات نامطلوبی همچون ایجاد دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌ها را به همراه دارد. استفاده از سایت‌های تغذیه‌ای گوناگون توسط افراد افزایش یافته است. سایت‌های غیرمجاز اینترنتی که مردم برای مشاوره در زمینه مشکلات تغذیه‌ای استفاده می‌کنند؛ پایه علمی ندارند و از این سایت‌ها به جای افراد مجرب و آموزش‌دیده، عموما از اطلاعات محدود بازاریابان کالاهای تجارتی استفاده می‌شود. آنچه اهمیت دارد؛ تشخیص علمی بودن رژیم‌های چاقی و لاغری اینترنتی و همچنین بهترین راه‌های لاغری می‌باشد‌.

 

دلایل عوارض چاقی چیست؟

دیابت ـ هیپرلیپیدی ـ کاهش طول عمر ـ سرطان ـ تنگی‌تنفس ـ سنگ صفرا ـ مشکلات باروری و زایمان و … برای فرد ایجاد می‌شود. چاقی شکمی نیز مشکلاتی مانند دیابت و افزایش قند خون و عدم تعادل قند خون، افزایش چربی‌های خون و افزایش فشار خون، کاهش ‌طول عمر و امید بر زندگی و همچنین کاهش تناسب و زیبایی اندام برای افراد را به همراه دارد.

 

چاق شدن شکمی

شکم در خانم‌ها کمتر از ۸۰ سانتیمتر طبیعی و با رنگ سبز و بین ۸۸ ـ ۸۰ هشدار و زرد

رنگ می‌باشد .‌اگر به اعدادی ‌بالاتر از ۸۸ باشند، ‌خطرناک و قرمز رنگ است‌. اما در آقایان

این اعداد متفاوت است، تا ۹۴ سانت طبیعی و سبز رنگ و بین ۱۰۲ ـ ۹۴ ‌هشدار و زرد رنگ

و بالاتر از ۱۰۲ خطر ناک و قرمز رنگ می‌باشد‌.

در کاهش وزن کلی بدن تا رسیدن به شاخص توده بدن بین ۲۵ ـ ۲۰ که خود به خود باعث لاغری کلی بدن و در نتیجه شکم می‌شود؛ برخی تصور می‌کنند که در ناحیه شکم آب جمع شده و باعث بزرگ شدن شکم آنها شده است‌. روزانه ۵/۲ لیتر حجم آب مصرفی است که به همان اندازه از کلیه‌ها دفع میشود. در حالی که افزایش وزن به صورت چربی ابتدا در ناحیه شکم و سپس ران‌ها و باسن می‌شود.

 

استفاده از کمربند و شکم بند وسایر وسایل لاغری

یکی از رایج ترین باورهای غلطی درباره کمربندها و شکم‌بند‌های لاغری وجود دارد که افراد باید بدانند این کمربند‌ها بیشتر آب میان بافتی را کاهش می‌دهند و تاثیری در کاهش چربی شکمی ندارند.کمربند‌های لاغری در دو نوع ‌حرارتی و لرزشی وجود دارند؛ ولی هیچیک مجوز FDA (اداره غذا و دارو آمریکا) را ‌ندارند. با لرزش و حرارت این کمربندها فقط آب میان بافتی کاهش می‌یابد‌؛ اگر چربی‌ها حرکت کنند و وارد جریان خون شوند ممکن است باعث ایجاد خطر سکته قلبی و مغزی از طریق مسدود کردن عروق هم شوند‌. نمی‌توانیم از امواج مغناطیسی بر بدن به عنوان روش لاغری استفاده کرد‌، زیرا برای ضربان قلب و مغز ممکن است مضر باشد و ایجاد تهوع‌، سردرد ‌و سرگیجه مینماید‌. ‌استفاده از آنها نمی‌تواند دائمی باشد و بی‌اثرند؛ گوشواره‌های مغناطیسی از جنس ژرمانیوم تهیه شده و تاثیری در کاهش چربی ندارد.

 

فریب رژیم اینترنتی و بازاریابی کالاهای تجارتی

میتوان در اینترنت با تایپ واژه چاقی در اینترنت، بیش از پنج میلیون مطلب ازآدرس های مختلف به زبان فارسی باز میشود. و جستجوگر با انبوهی از اطلاعات بدون شناسنامه و مرجع روبرو میشود.یکی از علائم تشخیص درستی و نادرستی رژیم‌های چاقی و لاغری که در شبکه‌های مجازی و اینترنت وجود دارد؛ حاشیه‌های تبلیغاتی جهت مصرف محصولات تجاری مختلف است. نکته‌ای که در آنها مشهود است آن است که نگارنده مطلب و رژیم باید مشخصات و تخصص و رشته‌ی خود را ثبت کند و مشخص شود که از کدام ارگان علمی و یا از انجمن‌های علمی صادر شده است که معمولا وجود ندارد. هیچ یک از متخصصان تغذیه اقدام به ارائه‌ی رژیم غذایی اینترنتی نمی‌کنند؛ بنابراین بادقت در رژیم‌های اینترنتی متوجه خواهیم شد که رژیم‌ها تنها به هدف تبلیغات و بازار‌یابی کالا صورت گرفته است و بنابراین مراجعه به اینترنت و یا افراد غیر‌رشته تغذیه، راه علاج چاقی و لاغری نیست و باید به متخصص مربوطه مراجعه کرد‌.

 

اشتباه نادرست لاغری

باید این مسئله را در نظر داشت که نباید به منظور بازاریابی واژه‌ی لاغری و یا رژیمی را به هر ماده‌ی غذایی و خوراکی چسباند. مثلا روغن کانولا یک روغن رژیمی و یا سرکه‌ی لاغری و..باید دانست هیچ ماده‌ی غذایی باعث لاغری نمی‌شود‌. فقط آب چاق‌کننده نیست. ‌در‌باره نوشابه‌های رژیمی باید دانست که: نوشابه رژیمی که حاوی فتیل الانین‌، ساخارین‌، اسپارتام‌، اسه سولفام کا (‌قند‌های مصنوعی‌) می‌باشند، هم چاق‌کننده هستند علاوه بر آن برای خانم‌های حامله توصیه نمیشوند ومصرف آنها اشتیاق بیشتر‌، خوردن پیدا می‌شود ‌چون حس می‌کنند که این نوشابه ها چاق‌کننده نیستند‌و باعث افزایش ولع به خوردن میشوند. واژه رژیمی به معنای کم کالری نیست و نمی‌توان نا‌محدود آنها را مصرف کرد‌. تبلیغات در گذشته در مورد آب درمانی زیاد بوده و حتی مصرف تا روزی ۶ لیتر هم توصیه میشده است. که علمی نیست‌. زیرا چنین رژیمی سبب رقیق شدن شیره گوارشی‌، ادم (ورم ) و سوء تغذیه افراد می‌شود‌. مصرف آب کرفس‌، شوید‌، جعفری تاثیری در لاغری ندارند‌. ترشی‌، سرکه‌، آب لیمو‌، لواشک‌، آلوچه‌، آبغوره سبب افزایش اشتها و در نتیجه افزایش وزن بدن می‌شوند و از آنجایی که آب‌غوره حاوی ‌نمک است سبب افزایش فشار خون در افراد هم می‌گردد. فرم ترانس‌، نمک‌، روغن جامد و شکر در بیسکوئیت‌ها باعث چاقی می‌شود‌.

 

فواید حذف وعده‌های غذایی

اگر وعده‌های غذایی حذف کنیم نه تنها‌ سبب لاغری نمی‌شود؛ بلکه چاقی اندام‌ها را نیز به دنبال دارد. نخوردن صبحانه باعث افزایش چاقی می‌شود‌. چون بدن دائم حرص و ولع دارد تا جبران گرسنگی را بنماید. حذف نان و برنج نیز به طور کامل اشتباه است؛ زیرا سلول‌های عصبی نیاز به کربوهیدرات دارند و ۶۰% انرژی باید از اینها تامین شود‌.

 

راههای تشخیص رژیم های غذایی چاقی و لاغری غیر علمی و تقلبی

راه های علائم تشخیص درستی و نادرستی رژیم های چاقی و لاغری در شبکه های مجازی و اینترنتی، وجود حاشیه های تبلیغاتی چشمک زن، جهت محصولات تجاری مختلف با هدف تبلیغات و بازار یابی کالاها است. نام و تخصص و رشته ی تحصیلی نویسنده مطلب هم معلوم نیست.

افرادی هستند که اقدام به توزیع رژیم های غذایی از قبل آماده و پرینت شده به مراجعین مینمایند، در واقع قبل از رویت بیمار نسخه اش را پیچیده اند!

بعنوان مثال برخی از پزشکان متخصص، پزشکان عمومی، فیزیوتراپها، کارشناسان فیزیولوژی ورزشی،

تربیت بدنی، مدیران باشگاههای ورزشی و حتی موسسات زیبایی پوست و مو و آرایشگاهها و یا

..شامل میشود. و بابت آن هزینه هم دریافت مینمایند. این رژیم ها عموما ازاینترنت اقتباس

و یا مستقیما پرینت شده اند وفاقد وجاهت علمی هستند.

رژیم های غذایی یکسان برای همه ی مراجعین چاق و لاغر، بدلیل عدم توانایی رژیم نویسی. در حالی که با توجه به شرایط هر فرد باید رژیم خاصی ارائه داد و یک نسخه را نمی توان برای همه ی افراد پیچید. از نظر قانونی و علمی وشرعی، تجویز یک رژیم کپی شده و یکسان برای چاقی و لاغری به همه ی افراد، خلاف محسوب میشود، چرا که هر شخص، اندازه جثه ، قد ، وزن و اندازه دور شکم واز نظر هورمونی، فیزیولوژیک، وضعیت اقتصادی وعادات غذایی متفاوت دارد، بنابراین تجویز رژیم غذایی یکسان برای همه اقدامی غیر علمی و با سلامت فرد مغایرت دارد.

ارائه رژیم های غذایی که کارشناسان و متخصصان تغذیه طی زمان مشاوره به افراد آموزش میدهند، حاصل تشخیص نوع مشکل مراجعه کننده، با طراحی، برنامه ریزی و عموما همانند نسخه نویسی دارویی، دارای نگارش دستی و غیر تایپی است. و صرفا جهت همان فرد مراجعه کننده طراحی شده است و برای فرد دیگری قابل استفاده نیست.

اگر به مشاوره تغذیه و رژیم درمانی نیاز دارید میبایست بصورت حضوری (غیر اینترنتی)

انفرادی وخصوصی بوده وبدون حضور فرد دیگر وحداقل به مدت نیم ساعت صورت پذیرد.

بدلیل عدم آشنایی رژیم های غیر علمی آنان با علم و رشته تغذیه ورژیم های غذایی،

تجویز داروهای شیمیایی دارای عوارض جانبی فراوان در دراز مدت از جمله کورتون و دگزامتازون

وسیپروهپتادین و… برای افراد لاغر و یا تجویز انواع دمنوش،کرفس، چای سبز، زیره، لیمو و…

برای افراد چاق می نمایند. کارشناسان و متخصصین تغذیه نیازی به تجویز هیچیک از آنها نداشته

و رژیم غذایی علمی مبتنی بر کتب مرجع دانشگاهی تنظیم مینمایند.

 

رژیم غذائی علمی و استاندارد

مواد مغذی که بدن مورد نیاز روزانه می باشد را در بر بگیرد .

در رژیم غذائی براساس سن ، جنس، میزان فعالیت بدنی، شرایط فیزیولوژیک و عادات غذایی فرد برنامه ریزی گردد.

شخص در طول روز احساس گرسنگی و ضعف ننماید .

مواد غذایی در دسترس باشد .

عوارض چون ریزش مو، افسردگی، ضعف و بیحالی و چروکیدگی پوست نباید شود.

یک رژیم غذائی علمی و استاندارد دارای همه وعده های غذایی صبحانه،

میان وعده صبح، ناهار، عصرانه، شام و قبل از خواب باشد

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.