عقب ماندگی

عقب ماندگی ۸ میلیارد دلاری صادراتی در ایران

گویای آن است که آمارهای ۹ ماهه در تحقق اهداف صادراتی کشور بیش از هشت میلیارد دلار عقب ‌ماندگی وجود دارد.

 

عقب ماندگی

 

عقب ماندگی ۸ میلیارد دلاری صادراتی در ایران

به گزارش سایت خبری فروشگاهی پارسا کریستال به نقل از پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، تحقق برنامه‌ های مرتبط با صادرات کالا به طور معمول رخ نداده و هر سال بخشی از این اهداف عملیاتی نمی‌ شود.

اهدافی که از پیش تعیین شده برای صادرات در سال جاری چشم ‌اندازی ۵۳ میلیارد دلاری در نظر گرفته شد و حال در شرایطی که حدود ۱۱ ماه از سال گذشته، گمرک که مسئولیت انتشار آمارهای تجاری را برعهده دارد قسمت مربوط به آمارهای ماهانه را حذف کرده و دسترسی به عملکرد تجاری کشور در ماه‌ های مختلف امکان ‌پذیر نیست.

اما با این وجود به‌ گفته مدیران سازمان توسعه تجارت، حجم صادرات کشور در ۱۰ ماه اول سال حدود ۳۷ میلیارد دلار بوده است؛ رقمی که با احتساب آن به نظر می‌ رسد امسال هم شاهد تحقق اهداف صادراتی کشور نخواهیم بود.

اگرچه حال روی سایت گمرک امکان دسترسی به‌ آمارهای ماهانه وجود ندارد، اما طبق آنچه روی سایت سازمان توسعه تجارت بار گذاری شده، کلیاتی که در آمارهای ماهانه گمرک مورد اشاره قرار می‌ گرفت در معرض دید قرار داده شده است که البته این آمارها هم تنها تا پایان نهمین ماه سال را در بر می ‌گیرد.

این اطلاعات با توجه به اهداف از پیش تعیین شده، صادرات ایران در ۹ ماه اول سال می‌ بایست عددی معادل ۳۹ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار بوده باشد اما در نهایت آنچه محقق شده ۳۱ میلیارد و ۶۴۰ میلیون دلار است.

در این مدت بالغ بر هشت میلیارد و ۱۱۰ میلیون دلار عقب ‌ماندگی در تحقق اهداف صادراتی مشاهده می ‌شود.

پس بدین ‌ترتیب تا پایان آذر ماه امسال فقط ۶۰ درصد از اهداف سال ۱۳۹۶ محقق شده و در ارتباط با دستاوردهای ۹ ماهه نیز حدود ۸۰ درصد اهداف صادراتی محقق شده است./ایسنا/

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.